- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9H vs. Komatsu D355A-1
Caterpillar D9H vs. Komatsu D355A-1
2 reasons to buy Caterpillar D9H:
Motor
| Displacement | 24.2 l. and 19.3 l. | 20 % more or 4.9 l. |
Gear box
| Maximum reverse gear | 13.2 km/h and 12.6 km/h | 5 % more or 0.6 km/h |
5 reasons to buy Komatsu D355A-1:
Sizes
| Clearance | 565 mm and 460 mm | 19 % more or 105 mm |
Gear box
| Forward gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Reverse gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Maximum forward speed | 12.7 km/h and 10.8 km/h | 15 % more or 1.9 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 86.3 kPa and 101.4 kPa | 15 % less or 15.1 kPa |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4390 mm and 4230 mm |
Sizes
| Height to cab upper part | 3560 mm and 3780 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3350 mm and 3365 mm |
| Length without blade | 5610 mm and 5600 mm |
| Length with blade | 7240 mm and 8700 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3020 mm and 3020 mm |
Operation
| Working weight | 42780 kg and 44410 kg |
Motor
| Model | D353 and SA6D155-4A |
| Full power | 305.7 kW and 305.7 kW |
Gear box
| Transmission type | powershift and TF |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
| Rolling bearings number on either side | 7 and 7 |
| Track width | 2290 mm and 2260 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 7240 mm | 1. Length with blade | 8700 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3020 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3020 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3560 mm | 3. Height to cab upper part | 3780 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3350 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3365 mm |
| 5. Clearance | 460 mm | 5. Clearance | 565 mm |
| 6. Length without blade | 5610 mm | 6. Length without blade | 5600 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2290 mm | 7. Track width | 2260 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |