- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9H vs. Komatsu D375A-5
Caterpillar D9H vs. Komatsu D375A-5
2 reasons to buy Caterpillar D9H:
Motor
| Displacement | 24.2 l. and 23.1 l. | 5 % more or 1.1 l. |
Carrier
| Specific ground pressure | 101.4 kPa and 140 kPa | 28 % less or 38.6 kPa |
7 reasons to buy Komatsu D375A-5:
Sizes
| Clearance | 610 mm and 460 mm | 25 % more or 150 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1050 l. and 870 l. | 17 % more or 180 l. |
Motor
| Full power | 451 kW and 305.7 kW | 32 % more or 145.3 kW |
Gear box
| Maximum forward speed | 11.8 km/h and 10.8 km/h | 8 % more or 1.0 km/h |
| Maximum reverse gear | 15.8 km/h and 13.2 km/h | 16 % more or 2.6 km/h |
Carrier
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
| Contact with ground area | 4.9 m2 and 4.1 m2 | 16 % more or 0.8 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4390 mm and 4695 mm |
Sizes
| Width between caterpillar tracks | 3020 mm and 2500 mm |
| Height to cab upper part | 3560 mm and 4285 mm |
| Length with blade | 7240 mm and 10410 mm |
Operation
| Working weight | 42780 kg and 69560 kg |
Motor
| Model | D353 and SA6D170E-3 |
Gear box
| Transmission type | powershift and Komatsu TORQFLOW transmission |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 7240 mm | 1. Length with blade | 10410 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3020 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 2500 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3560 mm | 3. Height to cab upper part | 4285 mm |
| 5. Clearance | 460 mm | 5. Clearance | 610 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |