- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9H vs. Komatsu D475A-1
Caterpillar D9H vs. Komatsu D475A-1
4 reasons to buy Komatsu D475A-1:
Sizes
| Clearance | 680 mm and 460 mm | 32 % more or 220 mm |
Motor
| Full power | 2000 kW and 305.7 kW | 85 % more or 1694.3 kW |
| Displacement | 30.9 l. and 24.2 l. | 22 % more or 6.7 l. |
Carrier
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4390 mm and 5270 mm |
Sizes
| Length without blade | 5610 mm and 6420 mm |
| Length with blade | 7240 mm and 11530 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3020 mm and 3690 mm |
| Height to cab upper part | 3560 mm and 4560 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3350 mm and 4190 mm |
Operation
| Working weight | 42780 kg and 91570 kg |
Motor
| Model | D353 and SA8V170 |
Gear box
| Transmission type | powershift and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 710 mm |
| Track width | 2290 mm and 2770 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 7240 mm | 1. Length with blade | 11530 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3020 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3690 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3560 mm | 3. Height to cab upper part | 4560 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3350 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4190 mm |
| 5. Clearance | 460 mm | 5. Clearance | 680 mm |
| 6. Length without blade | 5610 mm | 6. Length without blade | 6420 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2290 mm | 7. Track width | 2770 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 710 mm |