- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9L vs. Komatsu D375A-1
Caterpillar D9L vs. Komatsu D375A-1
1 reasons to buy Caterpillar D9L:
Motor
| Displacement | 27 l. and 23.2 l. | 14 % more or 3.8 l. |
1 reasons to buy Komatsu D375A-1:
Motor
| Full power | 384 kW and 343 kW | 11 % more or 41 kW |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4540 mm and 4600 mm |
Sizes
| Caterpillar track length on ground level | 3550 mm and 3730 mm |
| Clearance | 610 mm and 610 mm |
| Length with blade | 7080 mm and 9835 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3190 mm and 3280 mm |
| Length without blade | 5320 mm and 6160 mm |
| Height to cab upper part | 4213 mm and 4330 mm |
Operation
| Working weight | 52007 kg and 56290 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3412 and SA6D170B |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Track width | 2500 mm and 2500 mm |
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 7080 mm | 1. Length with blade | 9835 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3190 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3280 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4213 mm | 3. Height to cab upper part | 4330 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3550 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3730 mm |
| 5. Clearance | 610 mm | 5. Clearance | 610 mm |
| 6. Length without blade | 5320 mm | 6. Length without blade | 6160 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2500 mm | 7. Track width | 2500 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |