- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9L vs. Komatsu D375A-3
Caterpillar D9L vs. Komatsu D375A-3
3 reasons to buy Caterpillar D9L:
Motor
| Displacement | 27 l. and 23.2 l. | 14 % more or 3.8 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 12.2 km/h and 11.8 km/h | 3 % more or 0.4 km/h |
Carrier
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
6 reasons to buy Komatsu D375A-3:
Sizes
| Clearance | 620 mm and 610 mm | 2 % more or 10 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1050 l. and 965 l. | 8 % more or 85 l. |
Motor
| Full power | 396.7 kW and 343 kW | 14 % more or 53.7 kW |
Gear box
| Maximum reverse gear | 15.8 km/h and 15 km/h | 5 % more or 0.8 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 104 kPa and 118 kPa | 12 % less or 14 kPa |
| Contact with ground area | 4.7 m2 and 4.3 m2 | 9 % more or 0.4 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4540 mm and 4695 mm |
Sizes
| Length without blade | 5320 mm and 5820 mm |
| Length with blade | 7080 mm and 10040 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3190 mm and 4695 mm |
| Height to cab upper part | 4213 mm and 4230 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3550 mm and 3840 mm |
Operation
| Working weight | 52007 kg and 68200 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3412 and S6D170E-2 |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
| Track width | 2500 mm and 2500 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 7080 mm | 1. Length with blade | 10040 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3190 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 4695 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4213 mm | 3. Height to cab upper part | 4230 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3550 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3840 mm |
| 5. Clearance | 610 mm | 5. Clearance | 620 mm |
| 6. Length without blade | 5320 mm | 6. Length without blade | 5820 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2500 mm | 7. Track width | 2500 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |