- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9L vs. Komatsu D575A-2
Caterpillar D9L vs. Komatsu D575A-2
4 reasons to buy Caterpillar D9L:
Gear box
| Maximum forward speed | 12.2 km/h and 12 km/h | 2 % more or 0.2 km/h |
| Maximum reverse gear | 15 km/h and 13.8 km/h | 8 % more or 1.2 km/h |
Carrier
| Rolling bearings number on either side | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
| Specific ground pressure | 118 kPa and 157.9 kPa | 25 % less or 39.9 kPa |
5 reasons to buy Komatsu D575A-2:
Sizes
| Clearance | 745 mm and 610 mm | 18 % more or 135 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 2100 l. and 965 l. | 54 % more or 1135 l. |
Motor
| Full power | 794.2 kW and 343 kW | 57 % more or 451.2 kW |
| Displacement | 46.3 l. and 27 l. | 42 % more or 19.3 l. |
Carrier
| Contact with ground area | 6.9 m2 and 4.3 m2 | 38 % more or 2.6 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4540 mm and 5880 mm |
Sizes
| Length without blade | 5320 mm and 7270 mm |
| Length with blade | 7080 mm and 12005 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3190 mm and 4180 mm |
| Height to cab upper part | 4213 mm and 4880 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3550 mm and 4530 mm |
Operation
| Working weight | 52007 kg and 129200 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3412 and SA12V170 |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 760 mm |
| Track width | 2500 mm and 3220 mm |
Images
Sizes
| 3. Height to cab upper part | 4213 mm | 3. Height to cab upper part | 4880 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3550 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4530 mm |
| 5. Clearance | 610 mm | 5. Clearance | 745 mm |
| 6. Length without blade | 5320 mm | 6. Length without blade | 7270 mm |
| 1. Length with blade | 7080 mm | 1. Length with blade | 12005 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3190 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 4180 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2500 mm | 7. Track width | 3220 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 760 mm |