- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9N vs. Komatsu D375A-1
Caterpillar D9N vs. Komatsu D375A-1
3 reasons to buy Komatsu D375A-1:
Sizes
| Clearance | 610 mm and 505 mm | 17 % more or 105 mm |
Motor
| Full power | 384 kW and 275.9 kW | 28 % more or 108.1 kW |
| Displacement | 23.2 l. and 18 l. | 22 % more or 5.2 l. |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4320 mm and 4600 mm |
| Height | 1810 mm and 2095 mm |
Sizes
| Caterpillar track length on ground level | 3470 mm and 3730 mm |
| Length without blade | 5170 mm and 6160 mm |
| Length with blade | 6870 mm and 9835 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2890 mm and 3280 mm |
| Height to cab upper part | 3910 mm and 4330 mm |
Operation
| Working weight | 42542 kg and 56290 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3408 and SA6D170B |
Gear box
| Transmission type | powershift and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Track width | 2250 mm and 2500 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 6870 mm | 1. Length with blade | 9835 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2890 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3280 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3910 mm | 3. Height to cab upper part | 4330 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3470 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3730 mm |
| 5. Clearance | 505 mm | 5. Clearance | 610 mm |
| 6. Length without blade | 5170 mm | 6. Length without blade | 6160 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2250 mm | 7. Track width | 2500 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |