- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9N vs. Komatsu D475A-3
Caterpillar D9N vs. Komatsu D475A-3
5 reasons to buy Caterpillar D9N:
Hydraulic system
| Pump bandwidth | 310 l/min and 255 l/min | 18 % more or 55 l/min |
Gear box
| Maximum forward speed | 12.1 km/h and 11.6 km/h | 4 % more or 0.5 km/h |
| Maximum reverse gear | 14.9 km/h and 14.4 km/h | 3 % more or 0.5 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 98.4 kPa and 157.9 kPa | 38 % less or 59.5 kPa |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
6 reasons to buy Komatsu D475A-3:
Standard blade
| Volume | 25.6 m3 and 11.9 m3 | 54 % more or 13.7 m3 |
| Cut depth | 800 mm and 619 mm | 23 % more or 181 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1670 l. and 792 l. | 53 % more or 878 l. |
Motor
| Full power | 650.3 kW and 275.9 kW | 58 % more or 374.4 kW |
| Displacement | 30.5 l. and 18 l. | 41 % more or 12.5 l. |
Carrier
| Contact with ground area | 6.2 m2 and 4.2 m2 | 32 % more or 2.0 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4320 mm and 5265 mm |
| Height | 1810 mm and 2610 mm |
Sizes
| Length with blade | 6870 mm and 11560 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2890 mm and 3600 mm |
| Height to cab upper part | 3910 mm and 4570 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3470 mm and 4365 mm |
Operation
| Working weight | 42542 kg and 99980 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3408 and SDA12V140 |
Hydraulic system
| Overflow valve pressure | 18615.8 kPa and 20600 kPa |
Gear box
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift and TF |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 710 mm |
| Track width | 2250 mm and 2770 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 6870 mm | 1. Length with blade | 11560 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2890 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3600 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3910 mm | 3. Height to cab upper part | 4570 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3470 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4365 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2250 mm | 7. Track width | 2770 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 710 mm |