- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9N vs. Komatsu D475A-5 Level 2
Caterpillar D9N vs. Komatsu D475A-5 Level 2
3 reasons to buy Caterpillar D9N:
Gear box
| Maximum forward speed | 12.1 km/h and 11.2 km/h | 7 % more or 0.9 km/h |
| Maximum reverse gear | 14.9 km/h and 14 km/h | 6 % more or 0.9 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 98.4 kPa and 112 kPa | 12 % less or 13.6 kPa |
7 reasons to buy Komatsu D475A-5 Level 2:
Standard blade
| Cut depth | 860 mm and 619 mm | 28 % more or 241 mm |
Sizes
| Clearance | 655 mm and 505 mm | 23 % more or 150 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1670 l. and 792 l. | 53 % more or 878 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 180 l. and 89 l. | 51 % more or 91 l. |
Motor
| Displacement | 30.5 l. and 18 l. | 41 % more or 12.5 l. |
| Full power | 671 kW and 275.9 kW | 59 % more or 395.1 kW |
Carrier
| Contact with ground area | 7.3 m2 and 4.2 m2 | 42 % more or 3.1 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4320 mm and 6465 mm |
| Height | 1810 mm and 2690 mm |
Sizes
| Length with blade | 6870 mm and 10525 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2890 mm and 2770 mm |
| Height to cab upper part | 3910 mm and 4646 mm |
Operation
| Working weight | 42542 kg and 113200 kg |
Motor
| Model | 3408 and SAA12V140E-3 |
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
Hydraulic system
| Overflow valve pressure | 18615.8 kPa and 27441.1 kPa |
Gear box
| Transmission type | powershift and Komatsu TORQFLOW transmission |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 810 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
Images
Sizes
| 3. Height to cab upper part | 3910 mm | 3. Height to cab upper part | 4646 mm |
| 5. Clearance | 505 mm | 5. Clearance | 655 mm |
| 1. Length with blade | 6870 mm | 1. Length with blade | 10525 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2890 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 2770 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 810 mm |