- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9R vs. Komatsu D375A-1
Caterpillar D9R vs. Komatsu D375A-1
2 reasons to buy Caterpillar D9R:
Motor
| Power measured at | 1900 rev / min and 1800 rev / min | 5 % more or 100 rev |
| Cylinders number | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
3 reasons to buy Komatsu D375A-1:
Sizes
| Clearance | 610 mm and 591 mm | 3 % more or 19 mm |
Motor
| Full power | 384 kW and 305.7 kW | 20 % more or 78.3 kW |
| Displacement | 23.2 l. and 18 l. | 22 % more or 5.2 l. |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4650 mm and 4600 mm |
| Height | 1934 mm and 2095 mm |
Sizes
| Length with blade | 7180 mm and 9835 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2930 mm and 3280 mm |
| Height to cab upper part | 3820 mm and 4330 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3470 mm and 3730 mm |
| Length without blade | 5180 mm and 6160 mm |
Operation
| Working weight | 49567 kg and 56290 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3408ETA and SA6D170B |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and TF |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Forward gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Track width | 2250 mm and 2500 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 7180 mm | 1. Length with blade | 9835 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2930 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3280 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3820 mm | 3. Height to cab upper part | 4330 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3470 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3730 mm |
| 5. Clearance | 591 mm | 5. Clearance | 610 mm |
| 6. Length without blade | 5180 mm | 6. Length without blade | 6160 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2250 mm | 7. Track width | 2500 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |