- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9R vs. Komatsu D475A-2
Caterpillar D9R vs. Komatsu D475A-2
5 reasons to buy Komatsu D475A-2:
Sizes
| Clearance | 655 mm and 591 mm | 10 % more or 64 mm |
Motor
| Full power | 582.4 kW and 305.7 kW | 48 % more or 276.7 kW |
| Power measured at | 2200 rev / min and 1900 rev / min | 14 % more or 300 rev |
| Displacement | 30.5 l. and 18 l. | 41 % more or 12.5 l. |
| Cylinders number | 12 and 8 | 33 % more or 4 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4650 mm and 5265 mm |
| Height | 1934 mm and 2610 mm |
Sizes
| Length without blade | 5180 mm and 6420 mm |
| Length with blade | 7180 mm and 11525 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2930 mm and 3645 mm |
| Height to cab upper part | 3820 mm and 4555 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3470 mm and 4185 mm |
Operation
| Working weight | 49567 kg and 85500 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | 3408ETA and SA12V140 |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Track width | 2250 mm and 2770 mm |
| Standard shoe size | 610 mm and 710 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 7180 mm | 1. Length with blade | 11525 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2930 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3645 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3820 mm | 3. Height to cab upper part | 4555 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3470 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4185 mm |
| 5. Clearance | 591 mm | 5. Clearance | 655 mm |
| 6. Length without blade | 5180 mm | 6. Length without blade | 6420 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2250 mm | 7. Track width | 2770 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 710 mm |