- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9T vs. Komatsu D355A-5
Caterpillar D9T vs. Komatsu D355A-5
4 reasons to buy Caterpillar D9T:
Sizes
| Clearance | 596 mm and 575 mm | 4 % more or 21 mm |
Motor
| Full power | 346 kW and 305.7 kW | 12 % more or 40.3 kW |
Carrier
| Track shoes number per side | 43 and 39 | 9 % more or 4 |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
4 reasons to buy Komatsu D355A-5:
Motor
| Power measured at | 2000 rev / min and 1800 rev / min | 10 % more or 200 rev |
| Displacement | 19.3 l. and 18.1 l. | 6 % more or 1.2 l. |
Gear box
| Forward gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Reverse gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4310 mm and 4315 mm |
| Height | 1934 mm and 1875 mm |
Sizes
| Height to cab upper part | 3815 mm and 4125 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3474 mm and 3360 mm |
| Length without blade | 4912 mm and 5660 mm |
| Length with blade | 6630 mm and 9200 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2865 mm and 3030 mm |
Operation
| Working weight | 47900 kg and 4448 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | C18 ACERT and SA6D155-4 |
Gear box
| Transmission type | powershift and TF |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
| Caterpillar track pitch | 240 mm and 260.4 mm |
| Track width | 2250 mm and 2260 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 6630 mm | 1. Length with blade | 9200 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2865 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3030 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3815 mm | 3. Height to cab upper part | 4125 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3474 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3360 mm |
| 5. Clearance | 596 mm | 5. Clearance | 575 mm |
| 6. Length without blade | 4912 mm | 6. Length without blade | 5660 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2250 mm | 7. Track width | 2260 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |