- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9T vs. Komatsu D375A-3
Caterpillar D9T vs. Komatsu D375A-3
5 reasons to buy Caterpillar D9T:
Operation
| Power unit fluid volume | 164 l. and 150 l. | 9 % more or 14 l. |
| Generator current strength | 95 amperes and 50 amperes | 47 % more or 45 amperes |
Hydraulic system
| Pump bandwidth | 383 l/min and 255 l/min | 33 % more or 128 l/min |
Carrier
| Track shoes number per side | 43 and 40 | 7 % more or 3 |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
13 reasons to buy Komatsu D375A-3:
Standard blade
| Volume | 18.5 m3 and 13.5 m3 | 27 % more or 5.0 m3 |
| Cut depth | 715 mm and 606 mm | 15 % more or 109 mm |
Sizes
| Clearance | 620 mm and 596 mm | 4 % more or 24 mm |
Operation
| Cooling system fluid volume | 136 l. and 104 l. | 24 % more or 32 l. |
| Engine oil volume | 51 l. and 38 l. | 25 % more or 13 l. |
| Final drive fluid volume | 65 l. and 15 l. | 77 % more or 50 l. |
| Fuel Capacity | 1050 l. and 889 l. | 15 % more or 161 l. |
Motor
| Full power | 396.7 kW and 346 kW | 13 % more or 50.7 kW |
| Displacement | 23.2 l. and 18.1 l. | 22 % more or 5.1 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 11.8 km/h and 11.7 km/h | 1 % more or 0.1 km/h |
| Maximum reverse gear | 15.8 km/h and 14.3 km/h | 9 % more or 1.5 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 104 kPa and 110.9 kPa | 6 % less or 6.9 kPa |
| Contact with ground area | 4.7 m2 and 4.2 m2 | 11 % more or 0.5 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Height | 1934 mm and 2265 mm |
| Width | 4310 mm and 4695 mm |
Sizes
| Length without blade | 4912 mm and 5820 mm |
| Length with blade | 6630 mm and 10040 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2865 mm and 4695 mm |
| Height to cab upper part | 3815 mm and 4230 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3474 mm and 3840 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Working weight | 47900 kg and 68200 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | C18 ACERT and S6D170E-2 |
| Power measured at | 1800 rev / min and 1800 rev / min |
Hydraulic system
| Type of pump | piston pump and gear type pump |
| Overflow valve pressure | 40500 kPa and 20594 kPa |
Gear box
| Transmission type | powershift and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Track width | 2250 mm and 2500 mm |
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 6630 mm | 1. Length with blade | 10040 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2865 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 4695 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3815 mm | 3. Height to cab upper part | 4230 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3474 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3840 mm |
| 5. Clearance | 596 mm | 5. Clearance | 620 mm |
| 6. Length without blade | 4912 mm | 6. Length without blade | 5820 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2250 mm | 7. Track width | 2500 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |