- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9T vs. Komatsu D375A-5
Caterpillar D9T vs. Komatsu D375A-5
2 reasons to buy Caterpillar D9T:
Carrier
| Specific ground pressure | 110.9 kPa and 140 kPa | 21 % less or 29.1 kPa |
| Track shoes number per side | 43 and 41 | 5 % more or 2 |
13 reasons to buy Komatsu D375A-5:
Sizes
| Clearance | 610 mm and 596 mm | 2 % more or 14 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1050 l. and 889 l. | 15 % more or 161 l. |
| Cooling system fluid volume | 120 l. and 104 l. | 13 % more or 16 l. |
| Engine oil volume | 86 l. and 38 l. | 56 % more or 48 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 138 l. and 89 l. | 36 % more or 49 l. |
| Final drive fluid volume | 65 l. and 15 l. | 77 % more or 50 l. |
Motor
| Full power | 451 kW and 346 kW | 23 % more or 105 kW |
| Effective power | 391 kW and 306 kW | 22 % more or 85 kW |
| Displacement | 23.1 l. and 18.1 l. | 22 % more or 5.0 l. |
Hydraulic system
| Pump bandwidth | 405 l/min and 383 l/min | 5 % more or 22 l/min |
Gear box
| Maximum forward speed | 11.8 km/h and 11.7 km/h | 1 % more or 0.1 km/h |
| Maximum reverse gear | 15.8 km/h and 14.3 km/h | 9 % more or 1.5 km/h |
Carrier
| Contact with ground area | 4.9 m2 and 4.2 m2 | 14 % more or 0.7 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4310 mm and 4695 mm |
| Height | 1934 mm and 2265 mm |
Sizes
| Length with blade | 6630 mm and 10410 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2865 mm and 2500 mm |
| Height to cab upper part | 3815 mm and 4285 mm |
Operation
| Working weight | 47900 kg and 69560 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | C18 ACERT and SA6D170E-3 |
| Power measured at | 1800 rev / min and 1800 rev / min |
Hydraulic system
| Overflow valve pressure | 40500 kPa and 20615.3 kPa |
Gear box
| Transmission type | powershift and Komatsu TORQFLOW transmission |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 6630 mm | 1. Length with blade | 10410 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2865 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 2500 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3815 mm | 3. Height to cab upper part | 4285 mm |
| 5. Clearance | 596 mm | 5. Clearance | 610 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |