- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9T vs. Komatsu D475A-2
Caterpillar D9T vs. Komatsu D475A-2
1 reasons to buy Caterpillar D9T:
Carrier
| Track shoes number per side | 43 and 39 | 9 % more or 4 |
4 reasons to buy Komatsu D475A-2:
Sizes
| Clearance | 655 mm and 596 mm | 9 % more or 59 mm |
Motor
| Power measured at | 2200 rev / min and 1800 rev / min | 18 % more or 400 rev |
| Displacement | 30.5 l. and 18.1 l. | 41 % more or 12.4 l. |
| Full power | 582.4 kW and 346 kW | 41 % more or 236.4 kW |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4310 mm and 5265 mm |
| Height | 1934 mm and 2610 mm |
Sizes
| Length with blade | 6630 mm and 11525 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2865 mm and 3645 mm |
| Height to cab upper part | 3815 mm and 4555 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3474 mm and 4185 mm |
| Length without blade | 4912 mm and 6420 mm |
Operation
| Working weight | 47900 kg and 85500 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | C18 ACERT and SA12V140 |
Gear box
| Transmission type | powershift and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Caterpillar track pitch | 240 mm and 317.5 mm |
| Track width | 2250 mm and 2770 mm |
| Standard shoe size | 610 mm and 710 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 6630 mm | 1. Length with blade | 11525 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2865 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3645 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3815 mm | 3. Height to cab upper part | 4555 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3474 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4185 mm |
| 5. Clearance | 596 mm | 5. Clearance | 655 mm |
| 6. Length without blade | 4912 mm | 6. Length without blade | 6420 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2250 mm | 7. Track width | 2770 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 710 mm |