- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Caterpillar D9T vs. Komatsu D475A-5 Level 2
Caterpillar D9T vs. Komatsu D475A-5 Level 2
4 reasons to buy Caterpillar D9T:
Gear box
| Maximum forward speed | 11.7 km/h and 11.2 km/h | 4 % more or 0.5 km/h |
| Maximum reverse gear | 14.3 km/h and 14 km/h | 2 % more or 0.3 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 110.9 kPa and 112 kPa | 1 % less or 1.1 kPa |
| Track shoes number per side | 43 and 41 | 5 % more or 2 |
11 reasons to buy Komatsu D475A-5 Level 2:
Standard blade
| Cut depth | 860 mm and 606 mm | 30 % more or 254 mm |
Sizes
| Clearance | 655 mm and 596 mm | 9 % more or 59 mm |
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 180 l. and 89 l. | 51 % more or 91 l. |
| Final drive fluid volume | 75 l. and 15 l. | 80 % more or 60 l. |
| Fuel Capacity | 1670 l. and 889 l. | 47 % more or 781 l. |
| Cooling system fluid volume | 210 l. and 104 l. | 50 % more or 106 l. |
| Engine oil volume | 121 l. and 38 l. | 69 % more or 83 l. |
Motor
| Full power | 671 kW and 346 kW | 48 % more or 325 kW |
| Effective power | 664 kW and 306 kW | 54 % more or 358 kW |
| Displacement | 30.5 l. and 18.1 l. | 41 % more or 12.4 l. |
Carrier
| Contact with ground area | 7.3 m2 and 4.2 m2 | 42 % more or 3.1 m2 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4310 mm and 6465 mm |
| Height | 1934 mm and 2690 mm |
Sizes
| Height to cab upper part | 3815 mm and 4646 mm |
| Length with blade | 6630 mm and 10525 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2865 mm and 2770 mm |
Operation
| Working weight | 47900 kg and 113200 kg |
Motor
| Manufacturer | Caterpillar and Komatsu |
| Model | C18 ACERT and SAA12V140E-3 |
Hydraulic system
| Type of pump | piston pump and Double-acting piston type |
| Overflow valve pressure | 40500 kPa and 27441.1 kPa |
Gear box
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
| Transmission type | powershift and Komatsu TORQFLOW transmission |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 810 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 6630 mm | 1. Length with blade | 10525 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2865 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 2770 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3815 mm | 3. Height to cab upper part | 4646 mm |
| 5. Clearance | 596 mm | 5. Clearance | 655 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 810 mm |