- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D355A-1 vs. Komatsu D355A-5
Komatsu D355A-1 vs. Komatsu D355A-5
1 reasons to buy Komatsu D355A-5:
Sizes
| Clearance | 575 mm and 565 mm | 2 % more or 10 mm |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4230 mm and 4315 mm |
| Height | 1840 mm and 1875 mm |
Sizes
| Length without blade | 5600 mm and 5660 mm |
| Length with blade | 8700 mm and 9200 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3020 mm and 3030 mm |
| Height to cab upper part | 3780 mm and 4125 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3365 mm and 3360 mm |
Operation
| Working weight | 44410 kg and 4448 kg |
Motor
| Power measured at | 2000 rev / min and 2000 rev / min |
| Displacement | 19.3 l. and 19.3 l. |
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | SA6D155-4A and SA6D155-4 |
| Full power | 305.7 kW and 305.7 kW |
Gear box
| Transmission type | TF and TF |
| Forward gears number | 4 and 4 |
| Reverse gears number | 4 and 4 |
Carrier
| Track width | 2260 mm and 2260 mm |
| Rolling bearings number on either side | 7 and 7 |
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
| Support rollers number on either side | 2 and 2 |
| Track shoes number per side | 39 and 39 |
| Caterpillar track pitch | 260.4 mm and 260.4 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 8700 mm | 1. Length with blade | 9200 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3020 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3030 mm |
| 3. Height to cab upper part | 3780 mm | 3. Height to cab upper part | 4125 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3365 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3360 mm |
| 5. Clearance | 565 mm | 5. Clearance | 575 mm |
| 6. Length without blade | 5600 mm | 6. Length without blade | 5660 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2260 mm | 7. Track width | 2260 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |