- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D355A-3 vs. Komatsu D375A-1
Komatsu D355A-3 vs. Komatsu D375A-1
3 reasons to buy Komatsu D355A-3:
Motor
| Power measured at | 2000 rev / min and 1800 rev / min | 10 % more or 200 rev |
Gear box
| Forward gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Reverse gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
5 reasons to buy Komatsu D375A-1:
Sizes
| Clearance | 610 mm and 575 mm | 6 % more or 35 mm |
Motor
| Full power | 384 kW and 305.7 kW | 20 % more or 78.3 kW |
| Displacement | 23.2 l. and 19.3 l. | 17 % more or 3.9 l. |
Carrier
| Track shoes number per side | 42 and 39 | 7 % more or 3 |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4315 mm and 4600 mm |
| Height | 1875 mm and 2095 mm |
Sizes
| Length with blade | 9200 mm and 9835 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3030 mm and 3280 mm |
| Height to cab upper part | 4125 mm and 4330 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3360 mm and 3730 mm |
| Length without blade | 5660 mm and 6160 mm |
Operation
| Working weight | 47880 kg and 56290 kg |
Motor
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | SA6D155-4A and SA6D170B |
| Cylinders number | 6 and 6 |
Gear box
| Transmission type | TF and TF |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
| Support rollers number on either side | 2 and 2 |
| Caterpillar track pitch | 260.4 mm and 260.4 mm |
| Track width | 2260 mm and 2500 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 9200 mm | 1. Length with blade | 9835 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3030 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3280 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4125 mm | 3. Height to cab upper part | 4330 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3360 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3730 mm |
| 5. Clearance | 575 mm | 5. Clearance | 610 mm |
| 6. Length without blade | 5660 mm | 6. Length without blade | 6160 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2260 mm | 7. Track width | 2500 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |