- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D375A-2 vs. Komatsu D355A-5
Komatsu D375A-2 vs. Komatsu D355A-5
4 reasons to buy Komatsu D375A-2:
Sizes
| Clearance | 620 mm and 575 mm | 7 % more or 45 mm |
Motor
| Displacement | 23.2 l. and 19.3 l. | 17 % more or 3.9 l. |
| Full power | 396.7 kW and 305.7 kW | 23 % more or 91.0 kW |
Carrier
| Track shoes number per side | 40 and 39 | 2 % more or 1 |
3 reasons to buy Komatsu D355A-5:
Motor
| Power measured at | 2000 rev / min and 1800 rev / min | 10 % more or 200 rev |
Gear box
| Forward gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Reverse gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4695 mm and 4315 mm |
| Height | 2265 mm and 1875 mm |
Sizes
| Length without blade | 5820 mm and 5660 mm |
| Length with blade | 10040 mm and 9200 mm |
| Width between caterpillar tracks | 4695 mm and 3030 mm |
| Height to cab upper part | 4230 mm and 4125 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3840 mm and 3360 mm |
Operation
| Working weight | 68200 kg and 4448 kg |
Motor
| Cylinders number | 6 and 6 |
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | SA6D170E-2 and SA6D155-4 |
Gear box
| Transmission type | TF and TF |
Carrier
| Rolling bearings number on either side | 7 and 7 |
| Support rollers number on either side | 2 and 2 |
| Caterpillar track pitch | 280 mm and 260.4 mm |
| Track width | 2500 mm and 2260 mm |
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 10040 mm | 1. Length with blade | 9200 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 4695 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3030 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4230 mm | 3. Height to cab upper part | 4125 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3840 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3360 mm |
| 5. Clearance | 620 mm | 5. Clearance | 575 mm |
| 6. Length without blade | 5820 mm | 6. Length without blade | 5660 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2500 mm | 7. Track width | 2260 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |