- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D375A-2 vs. Komatsu D375A-3
Komatsu D375A-2 vs. Komatsu D375A-3
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4695 mm and 4695 mm |
| Height | 2265 mm and 2265 mm |
Sizes
| Length with blade | 10040 mm and 10040 mm |
| Width between caterpillar tracks | 4695 mm and 4695 mm |
| Length without blade | 5820 mm and 5820 mm |
| Height to cab upper part | 4230 mm and 4230 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3840 mm and 3840 mm |
| Clearance | 620 mm and 620 mm |
Operation
| Working weight | 68200 kg and 68200 kg |
Motor
| Power measured at | 1800 rev / min and 1800 rev / min |
| Displacement | 23.2 l. and 23.2 l. |
| Cylinders number | 6 and 6 |
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | SA6D170E-2 and S6D170E-2 |
| Full power | 396.7 kW and 396.7 kW |
Gear box
| Transmission type | TF and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
| Track shoes number per side | 40 and 40 |
| Rolling bearings number on either side | 7 and 7 |
| Support rollers number on either side | 2 and 2 |
| Track width | 2500 mm and 2500 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 10040 mm | 1. Length with blade | 10040 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 4695 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 4695 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4230 mm | 3. Height to cab upper part | 4230 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3840 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3840 mm |
| 5. Clearance | 620 mm | 5. Clearance | 620 mm |
| 6. Length without blade | 5820 mm | 6. Length without blade | 5820 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2500 mm | 7. Track width | 2500 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |