- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D375A-3 vs. Komatsu D355A-1
Komatsu D375A-3 vs. Komatsu D355A-1
6 reasons to buy Komatsu D375A-3:
Standard blade
| Volume | 18.5 m3 and 15.2 m3 | 18 % more or 3.3 m3 |
Sizes
| Clearance | 620 mm and 565 mm | 9 % more or 55 mm |
Motor
| Full power | 396.7 kW and 305.7 kW | 23 % more or 91.0 kW |
| Displacement | 23.2 l. and 19.3 l. | 17 % more or 3.9 l. |
Gear box
| Maximum reverse gear | 15.8 km/h and 12.6 km/h | 20 % more or 3.2 km/h |
Carrier
| Track shoes number per side | 40 and 39 | 2 % more or 1 |
7 reasons to buy Komatsu D355A-1:
Standard blade
| Cut depth | 730 mm and 715 mm | 2 % more or 15 mm |
Operation
| Cooling system fluid volume | 170 l. and 136 l. | 20 % more or 34 l. |
Motor
| Power measured at | 2000 rev / min and 1800 rev / min | 10 % more or 200 rev |
Gear box
| Forward gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Reverse gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Maximum forward speed | 12.7 km/h and 11.8 km/h | 7 % more or 0.9 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 86.3 kPa and 104 kPa | 17 % less or 17.7 kPa |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4695 mm and 4230 mm |
| Height | 2265 mm and 1840 mm |
Sizes
| Caterpillar track length on ground level | 3840 mm and 3365 mm |
| Length without blade | 5820 mm and 5600 mm |
| Length with blade | 10040 mm and 8700 mm |
| Width between caterpillar tracks | 4695 mm and 3020 mm |
| Height to cab upper part | 4230 mm and 3780 mm |
Operation
| Working weight | 68200 kg and 44410 kg |
Motor
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | S6D170E-2 and SA6D155-4A |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | TF and TF |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
| Rolling bearings number on either side | 7 and 7 |
| Support rollers number on either side | 2 and 2 |
| Track width | 2500 mm and 2260 mm |
Images
Sizes
| 5. Clearance | 620 mm | 5. Clearance | 565 mm |
| 6. Length without blade | 5820 mm | 6. Length without blade | 5600 mm |
| 1. Length with blade | 10040 mm | 1. Length with blade | 8700 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 4695 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3020 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4230 mm | 3. Height to cab upper part | 3780 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3840 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3365 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2500 mm | 7. Track width | 2260 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |