- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D375A-3 vs. Komatsu D575A-2
Komatsu D375A-3 vs. Komatsu D575A-2
3 reasons to buy Komatsu D375A-3:
Gear box
| Maximum reverse gear | 15.8 km/h and 13.8 km/h | 13 % more or 2.0 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 104 kPa and 157.9 kPa | 34 % less or 53.9 kPa |
| Rolling bearings number on either side | 7 and 6 | 14 % more or 1 |
12 reasons to buy Komatsu D575A-2:
Sizes
| Clearance | 745 mm and 620 mm | 17 % more or 125 mm |
Operation
| Power unit fluid volume | 345 l. and 150 l. | 57 % more or 195 l. |
| Final drive fluid volume | 70 l. and 65 l. | 7 % more or 5 l. |
| Fuel Capacity | 2100 l. and 1050 l. | 50 % more or 1050 l. |
| Cooling system fluid volume | 320 l. and 136 l. | 57 % more or 184 l. |
| Engine oil volume | 129 l. and 51 l. | 60 % more or 78 l. |
Motor
| Displacement | 46.3 l. and 23.2 l. | 50 % more or 23.1 l. |
| Cylinders number | 12 and 6 | 50 % more or 6 |
| Full power | 794.2 kW and 396.7 kW | 50 % more or 397.5 kW |
Gear box
| Maximum forward speed | 12 km/h and 11.8 km/h | 2 % more or 0.2 km/h |
Carrier
| Contact with ground area | 6.9 m2 and 4.7 m2 | 32 % more or 2.2 m2 |
| Track shoes number per side | 43 and 40 | 7 % more or 3 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4695 mm and 5880 mm |
| Height | 2265 mm and 2740 mm |
Sizes
| Width between caterpillar tracks | 4695 mm and 4180 mm |
| Height to cab upper part | 4230 mm and 4880 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 3840 mm and 4530 mm |
| Length without blade | 5820 mm and 7270 mm |
| Length with blade | 10040 mm and 12005 mm |
Operation
| Working weight | 68200 kg and 129200 kg |
Motor
| Aspiration | turbocharging and Diesel engine with turbocharging and certified emission volume |
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | S6D170E-2 and SA12V170 |
| Power measured at | 1800 rev / min and 1800 rev / min |
Hydraulic system
| Overflow valve pressure | 20594 kPa and 20600 kPa |
| Pump bandwidth | 255 l/min and 255 l/min |
| Type of pump | gear type pump and gear type pump |
Gear box
| Transmission type | TF and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 760 mm |
| Support rollers number on either side | 2 and 2 |
| Track width | 2500 mm and 3220 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 10040 mm | 1. Length with blade | 12005 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 4695 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 4180 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4230 mm | 3. Height to cab upper part | 4880 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 3840 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 4530 mm |
| 5. Clearance | 620 mm | 5. Clearance | 745 mm |
| 6. Length without blade | 5820 mm | 6. Length without blade | 7270 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2500 mm | 7. Track width | 3220 mm |
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 760 mm |