- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D375A-5 vs. Komatsu D355A-3
Komatsu D375A-5 vs. Komatsu D355A-3
7 reasons to buy Komatsu D375A-5:
Sizes
| Clearance | 610 mm and 575 mm | 6 % more or 35 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 1050 l. and 750 l. | 29 % more or 300 l. |
Motor
| Displacement | 23.1 l. and 19.3 l. | 16 % more or 3.8 l. |
| Full power | 451 kW and 305.7 kW | 32 % more or 145.3 kW |
Gear box
| Maximum reverse gear | 15.8 km/h and 12.6 km/h | 20 % more or 3.2 km/h |
Carrier
| Track shoes number per side | 41 and 39 | 5 % more or 2 |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
6 reasons to buy Komatsu D355A-3:
Operation
| Cooling system fluid volume | 180 l. and 120 l. | 33 % more or 60 l. |
Motor
| Power measured at | 2000 rev / min and 1800 rev / min | 10 % more or 200 rev |
Gear box
| Forward gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Reverse gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Maximum forward speed | 12.7 km/h and 11.8 km/h | 7 % more or 0.9 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 87.3 kPa and 140 kPa | 38 % less or 52.7 kPa |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4695 mm and 4315 mm |
| Height | 2265 mm and 1875 mm |
Sizes
| Height to cab upper part | 4285 mm and 4125 mm |
| Length with blade | 10410 mm and 9200 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2500 mm and 3030 mm |
Operation
| Working weight | 69560 kg and 47880 kg |
Motor
| Aspiration | Turbocharged engine with subsequent cooling of charging air by oncoming air flow, Exhaust gas recirculation system with cooling and turbocharging |
| Cylinders number | 6 and 6 |
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | SA6D170E-3 and SA6D155-4A |
Gear box
| Transmission type | Komatsu TORQFLOW transmission and TF |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 10410 mm | 1. Length with blade | 9200 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2500 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3030 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4285 mm | 3. Height to cab upper part | 4125 mm |
| 5. Clearance | 610 mm | 5. Clearance | 575 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |