- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D375A-5 vs. Komatsu D355A-5
Komatsu D375A-5 vs. Komatsu D355A-5
5 reasons to buy Komatsu D375A-5:
Sizes
| Clearance | 610 mm and 575 mm | 6 % more or 35 mm |
Motor
| Full power | 451 kW and 305.7 kW | 32 % more or 145.3 kW |
| Displacement | 23.1 l. and 19.3 l. | 16 % more or 3.8 l. |
Carrier
| Track shoes number per side | 41 and 39 | 5 % more or 2 |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
3 reasons to buy Komatsu D355A-5:
Motor
| Power measured at | 2000 rev / min and 1800 rev / min | 10 % more or 200 rev |
Gear box
| Forward gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Reverse gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4695 mm and 4315 mm |
| Height | 2265 mm and 1875 mm |
Sizes
| Length with blade | 10410 mm and 9200 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2500 mm and 3030 mm |
| Height to cab upper part | 4285 mm and 4125 mm |
Operation
| Working weight | 69560 kg and 4448 kg |
Motor
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | SA6D170E-3 and SA6D155-4 |
| Cylinders number | 6 and 6 |
Gear box
| Transmission type | Komatsu TORQFLOW transmission and TF |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 610 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 10410 mm | 1. Length with blade | 9200 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2500 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3030 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4285 mm | 3. Height to cab upper part | 4125 mm |
| 5. Clearance | 610 mm | 5. Clearance | 575 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |