- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D375A-5 vs. Komatsu D475A-2
Komatsu D375A-5 vs. Komatsu D475A-2
1 reasons to buy Komatsu D375A-5:
Carrier
| Track shoes number per side | 41 and 39 | 5 % more or 2 |
5 reasons to buy Komatsu D475A-2:
Sizes
| Clearance | 655 mm and 610 mm | 7 % more or 45 mm |
Motor
| Full power | 582.4 kW and 451 kW | 23 % more or 131.4 kW |
| Power measured at | 2200 rev / min and 1800 rev / min | 18 % more or 400 rev |
| Displacement | 30.5 l. and 23.1 l. | 24 % more or 7.4 l. |
| Cylinders number | 12 and 6 | 50 % more or 6 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 4695 mm and 5265 mm |
| Height | 2265 mm and 2610 mm |
Sizes
| Width between caterpillar tracks | 2500 mm and 3645 mm |
| Height to cab upper part | 4285 mm and 4555 mm |
| Length with blade | 10410 mm and 11525 mm |
Operation
| Working weight | 69560 kg and 85500 kg |
Motor
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | SA6D170E-3 and SA12V140 |
Gear box
| Transmission type | Komatsu TORQFLOW transmission and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Standard shoe size | 610 mm and 710 mm |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 10410 mm | 1. Length with blade | 11525 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2500 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3645 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4285 mm | 3. Height to cab upper part | 4555 mm |
| 5. Clearance | 610 mm | 5. Clearance | 655 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 610 mm | 8. Standard shoe size | 710 mm |