- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D475A-1 vs. Komatsu D355A-1
Komatsu D475A-1 vs. Komatsu D355A-1
4 reasons to buy Komatsu D475A-1:
Sizes
| Clearance | 680 mm and 565 mm | 17 % more or 115 mm |
Motor
| Full power | 2000 kW and 305.7 kW | 85 % more or 1694.3 kW |
| Displacement | 30.9 l. and 19.3 l. | 38 % more or 11.6 l. |
Carrier
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
2 reasons to buy Komatsu D355A-1:
Gear box
| Reverse gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Forward gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5270 mm and 4230 mm |
| Height | 2370 mm and 1840 mm |
Sizes
| Length without blade | 6420 mm and 5600 mm |
| Length with blade | 11530 mm and 8700 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3690 mm and 3020 mm |
| Height to cab upper part | 4560 mm and 3780 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 4190 mm and 3365 mm |
Operation
| Working weight | 91570 kg and 44410 kg |
Motor
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | SA8V170 and SA6D155-4A |
| Power measured at | 2000 rev / min and 2000 rev / min |
Gear box
| Transmission type | TF and TF |
Carrier
| Support rollers number on either side | 2 and 2 |
| Caterpillar track pitch | 317.5 mm and 260.4 mm |
| Standard shoe size | 710 mm and 610 mm |
| Track width | 2770 mm and 2260 mm |
| Track shoes number per side | 39 and 39 |
Images
Sizes
| 3. Height to cab upper part | 4560 mm | 3. Height to cab upper part | 3780 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 4190 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3365 mm |
| 5. Clearance | 680 mm | 5. Clearance | 565 mm |
| 6. Length without blade | 6420 mm | 6. Length without blade | 5600 mm |
| 1. Length with blade | 11530 mm | 1. Length with blade | 8700 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3690 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3020 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2770 mm | 7. Track width | 2260 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |