- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D475A-2 vs. Komatsu D375A-1
Komatsu D475A-2 vs. Komatsu D375A-1
5 reasons to buy Komatsu D475A-2:
Sizes
| Clearance | 655 mm and 610 mm | 7 % more or 45 mm |
Motor
| Displacement | 30.5 l. and 23.2 l. | 24 % more or 7.3 l. |
| Cylinders number | 12 and 6 | 50 % more or 6 |
| Full power | 582.4 kW and 384 kW | 34 % more or 198.4 kW |
| Power measured at | 2200 rev / min and 1800 rev / min | 18 % more or 400 rev |
1 reasons to buy Komatsu D375A-1:
Carrier
| Track shoes number per side | 42 and 39 | 7 % more or 3 |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5265 mm and 4600 mm |
| Height | 2610 mm and 2095 mm |
Sizes
| Length without blade | 6420 mm and 6160 mm |
| Length with blade | 11525 mm and 9835 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3645 mm and 3280 mm |
| Height to cab upper part | 4555 mm and 4330 mm |
| Caterpillar track length on ground level | 4185 mm and 3730 mm |
Operation
| Working weight | 85500 kg and 56290 kg |
Motor
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | SA12V140 and SA6D170B |
Gear box
| Transmission type | TF and TF |
| Forward gears number | 3 and 3 |
| Reverse gears number | 3 and 3 |
Carrier
| Rolling bearings number on either side | 8 and 8 |
| Support rollers number on either side | 2 and 2 |
| Caterpillar track pitch | 317.5 mm and 260.4 mm |
| Track width | 2770 mm and 2500 mm |
| Standard shoe size | 710 mm and 610 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 11525 mm | 1. Length with blade | 9835 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3645 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3280 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4555 mm | 3. Height to cab upper part | 4330 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 4185 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3730 mm |
| 5. Clearance | 655 mm | 5. Clearance | 610 mm |
| 6. Length without blade | 6420 mm | 6. Length without blade | 6160 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2770 mm | 7. Track width | 2500 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |