- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D475A-3 vs. Komatsu D355A-1
Komatsu D475A-3 vs. Komatsu D355A-1
7 reasons to buy Komatsu D475A-3:
Standard blade
| Volume | 25.6 m3 and 15.2 m3 | 41 % more or 10.4 m3 |
| Cut depth | 800 mm and 730 mm | 9 % more or 70 mm |
Operation
| Cooling system fluid volume | 295 l. and 170 l. | 42 % more or 125 l. |
Motor
| Full power | 650.3 kW and 305.7 kW | 53 % more or 344.6 kW |
| Displacement | 30.5 l. and 19.3 l. | 37 % more or 11.2 l. |
Gear box
| Maximum reverse gear | 14.4 km/h and 12.6 km/h | 12 % more or 1.8 km/h |
Carrier
| Track shoes number per side | 40 and 39 | 2 % more or 1 |
4 reasons to buy Komatsu D355A-1:
Gear box
| Forward gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Reverse gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Maximum forward speed | 12.7 km/h and 11.6 km/h | 9 % more or 1.1 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 86.3 kPa and 157.9 kPa | 45 % less or 71.6 kPa |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 5265 mm and 4230 mm |
| Height | 2610 mm and 1840 mm |
Sizes
| Caterpillar track length on ground level | 4365 mm and 3365 mm |
| Length with blade | 11560 mm and 8700 mm |
| Width between caterpillar tracks | 3600 mm and 3020 mm |
| Height to cab upper part | 4570 mm and 3780 mm |
Operation
| Working weight | 99980 kg and 44410 kg |
Motor
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | SDA12V140 and SA6D155-4A |
| Power measured at | 2000 rev / min and 2000 rev / min |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | TF and TF |
Carrier
| Standard shoe size | 710 mm and 610 mm |
| Rolling bearings number on either side | 7 and 7 |
| Support rollers number on either side | 2 and 2 |
| Track width | 2770 mm and 2260 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 11560 mm | 1. Length with blade | 8700 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 3600 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3020 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4570 mm | 3. Height to cab upper part | 3780 mm |
| 4. Caterpillar track length on ground level | 4365 mm | 4. Caterpillar track length on ground level | 3365 mm |
Carrier
| 7. Track width | 2770 mm | 7. Track width | 2260 mm |
| 8. Standard shoe size | 710 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |