- Home/
- Comparison/
- Tracked Tractor/
- Komatsu D475A-5 Level 2 vs. Komatsu D355A-1
Komatsu D475A-5 Level 2 vs. Komatsu D355A-1
8 reasons to buy Komatsu D475A-5 Level 2:
Standard blade
| Cut depth | 860 mm and 730 mm | 15 % more or 130 mm |
Sizes
| Clearance | 655 mm and 565 mm | 14 % more or 90 mm |
Operation
| Cooling system fluid volume | 210 l. and 170 l. | 19 % more or 40 l. |
Motor
| Full power | 671 kW and 305.7 kW | 54 % more or 365.3 kW |
| Displacement | 30.5 l. and 19.3 l. | 37 % more or 11.2 l. |
Gear box
| Maximum reverse gear | 14 km/h and 12.6 km/h | 10 % more or 1.4 km/h |
Carrier
| Track shoes number per side | 41 and 39 | 5 % more or 2 |
| Rolling bearings number on either side | 8 and 7 | 12 % more or 1 |
4 reasons to buy Komatsu D355A-1:
Gear box
| Forward gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Reverse gears number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Maximum forward speed | 12.7 km/h and 11.2 km/h | 12 % more or 1.5 km/h |
Carrier
| Specific ground pressure | 86.3 kPa and 112 kPa | 23 % less or 25.7 kPa |
Neutral reasons:
Standard blade
| Width | 6465 mm and 4230 mm |
| Height | 2690 mm and 1840 mm |
Sizes
| Length with blade | 10525 mm and 8700 mm |
| Width between caterpillar tracks | 2770 mm and 3020 mm |
| Height to cab upper part | 4646 mm and 3780 mm |
Operation
| Working weight | 113200 kg and 44410 kg |
Motor
| Manufacturer | Komatsu and Komatsu |
| Model | SAA12V140E-3 and SA6D155-4A |
| Aspiration | Turbocharged engine with subsequent cooling of charging air by oncoming air flow and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | Komatsu TORQFLOW transmission and TF |
Carrier
| Standard shoe size | 810 mm and 610 mm |
Images
Sizes
| 1. Length with blade | 10525 mm | 1. Length with blade | 8700 mm |
| 2. Width between caterpillar tracks | 2770 mm | 2. Width between caterpillar tracks | 3020 mm |
| 3. Height to cab upper part | 4646 mm | 3. Height to cab upper part | 3780 mm |
| 5. Clearance | 655 mm | 5. Clearance | 565 mm |
Carrier
| 8. Standard shoe size | 810 mm | 8. Standard shoe size | 610 mm |