- Home/
- Comparison/
- Mining Dump Truck/
- Caterpillar 170 vs. Caterpillar 785
Caterpillar 170 vs. Caterpillar 785
5 reasons to buy Caterpillar 170:
Weight
| Loaded front weight distribution | 33.3 % and 33 % | 1 % more or 0.3 % |
Operation
| Fuel Capacity | 3218 l. and 1893 l. | 41 % more or 1325 l. |
Motor
| Full power | 1081.3 kW and 1029 kW | 5 % more or 52.3 kW |
| Effective power | 1005.2 kW and 962 kW | 4 % more or 43.2 kW |
Dump
| Lifting capacity with top | 78.2 m3 and 78 m3 | 0 % more or 0.2 m3 |
3 reasons to buy Caterpillar 785:
Weight
| Loaded rear weight distribution | 67 % and 66.7 % | 0 % more or 0.3 % |
Gear box
| Maximum speed | 56 km/h and 54 km/h | 4 % more or 2 km/h |
Dump
| Brimmed lifting capacity | 57 m3 and 56.9 m3 | 0 % more or 0.1 m3 |
Neutral reasons:
Weight
| Unloaded rear weight distribution | 53 % and 53 % |
| Weight without load | 249480 kg and 96353 kg |
| Laden weight | 153760 kg and 249433 kg |
| Unloaded front weight distribution | 47 % and 47 % |
Sizes
| Overall width | 6640 mm and 6630 mm |
| Headroom | 5770 mm and 5770 mm |
| Wheelbase | 5180 mm and 5180 mm |
| Unloading height | 11210 mm and 11200 mm |
| Dimensional length | 11020 mm and 11020 mm |
Operation
| Tyre size | 33R51 and 33.00-51 50PR (E-4) |
Motor
| Model | 3512A and 3512 |
| Displacement | 51.8 l. and 51.8 l. |
| Manufacturer | BT and Caterpillar |
Images
Sizes
| 3. Headroom | 5770 mm | 3. Headroom | 5770 mm |
| 4. Wheelbase | 5180 mm | 4. Wheelbase | 5180 mm |
| 6. Unloading height | 11210 mm | 6. Unloading height | 11200 mm |
| 1. Dimensional length | 11020 mm | 1. Dimensional length | 11020 mm |
| 2. Overall width | 6640 mm | 2. Overall width | 6630 mm |