- Home/
- Comparison/
- Mining Dump Truck/
- Caterpillar 170 vs. Hitachi EH1700
Caterpillar 170 vs. Hitachi EH1700
8 reasons to buy Caterpillar 170:
Weight
| Loaded front weight distribution | 33.3 % and 33 % | 1 % more or 0.3 % |
| Unloaded rear weight distribution | 53 % and 52.2 % | 2 % more or 0.8 % |
Operation
| Fuel Capacity | 3218 l. and 1003 l. | 69 % more or 2215 l. |
Motor
| Full power | 1081.3 kW and 895 kW | 17 % more or 186.3 kW |
| Effective power | 1005.2 kW and 836 kW | 17 % more or 169.2 kW |
| Displacement | 51.8 l. and 30.5 l. | 41 % more or 21.3 l. |
Dump
| Brimmed lifting capacity | 56.9 m3 and 38.6 m3 | 32 % more or 18.3 m3 |
| Lifting capacity with top | 78.2 m3 and 60.3 m3 | 23 % more or 17.9 m3 |
3 reasons to buy Hitachi EH1700:
Weight
| Loaded rear weight distribution | 67 % and 66.7 % | 0 % more or 0.3 % |
| Unloaded front weight distribution | 47.8 % and 47 % | 2 % more or 0.8 % |
Gear box
| Maximum speed | 61.6 km/h and 54 km/h | 12 % more or 7.6 km/h |
Neutral reasons:
Weight
| Weight without load | 249480 kg and 71736 kg |
| Laden weight | 153760 kg and 170100 kg |
Sizes
| Overall width | 6640 mm and 6050 mm |
| Headroom | 5770 mm and 5310 mm |
| Wheelbase | 5180 mm and 4570 mm |
| Dimensional length | 11020 mm and 10290 mm |
| Unloading height | 11210 mm and 9860 mm |
Operation
| Tyre size | 33R51 and 31/80R49 E4 |
Motor
| Manufacturer | BT and Cummins |
| Model | 3512A and QST 30 |
Images
Sizes
| 1. Dimensional length | 11020 mm | 1. Dimensional length | 10290 mm |
| 2. Overall width | 6640 mm | 2. Overall width | 6050 mm |
| 3. Headroom | 5770 mm | 3. Headroom | 5310 mm |
| 4. Wheelbase | 5180 mm | 4. Wheelbase | 4570 mm |
| 6. Unloading height | 11210 mm | 6. Unloading height | 9860 mm |