- Home/
- Comparison/
- Mining Dump Truck/
- Caterpillar 170 vs. Hitachi EH700-2
Caterpillar 170 vs. Hitachi EH700-2
8 reasons to buy Caterpillar 170:
Weight
| Unloaded rear weight distribution | 53 % and 51 % | 4 % more or 2 % |
| Loaded front weight distribution | 33.3 % and 33 % | 1 % more or 0.3 % |
Operation
| Fuel Capacity | 3218 l. and 454 l. | 86 % more or 2764 l. |
Motor
| Full power | 1081.3 kW and 391.5 kW | 64 % more or 689.8 kW |
| Effective power | 1005.2 kW and 357.9 kW | 64 % more or 647.3 kW |
| Displacement | 51.8 l. and 15 l. | 71 % more or 36.8 l. |
Dump
| Brimmed lifting capacity | 56.9 m3 and 17 m3 | 70 % more or 39.9 m3 |
| Lifting capacity with top | 78.2 m3 and 24 m3 | 69 % more or 54.2 m3 |
3 reasons to buy Hitachi EH700-2:
Weight
| Loaded rear weight distribution | 67 % and 66.7 % | 0 % more or 0.3 % |
| Unloaded front weight distribution | 49 % and 47 % | 4 % more or 2 % |
Gear box
| Maximum speed | 76 km/h and 54 km/h | 29 % more or 22 km/h |
Neutral reasons:
Weight
| Weight without load | 249480 kg and 31900 kg |
| Laden weight | 153760 kg and 69900 kg |
Sizes
| Dimensional length | 11020 mm and 8660 mm |
| Overall width | 6640 mm and 4760 mm |
| Headroom | 5770 mm and 4320 mm |
| Wheelbase | 5180 mm and 3780 mm |
| Unloading height | 11210 mm and 8130 mm |
Operation
| Tyre size | 33R51 and 18R33(**)E4 Radial |
Motor
| Manufacturer | BT and Cummins |
| Model | 3512A and QSX15-525 |
Images
Sizes
| 6. Unloading height | 11210 mm | 6. Unloading height | 8130 mm |
| 1. Dimensional length | 11020 mm | 1. Dimensional length | 8660 mm |
| 2. Overall width | 6640 mm | 2. Overall width | 4760 mm |
| 3. Headroom | 5770 mm | 3. Headroom | 4320 mm |
| 4. Wheelbase | 5180 mm | 4. Wheelbase | 3780 mm |