- BW177PDH-40
Road Construction Equipment. Vibratory Packer Roller Bomag BW177PDH-40
Sizes
| Overall length without blade | 4913 mm |
| Between tyres width | 1880 mm |
| Height to cab upper part | 2860 mm |
| Wheelbase | 2500 mm |
| Clearance | 375 mm |
Roller
| Roller width | 1686 mm |
| Roller diameter | 1208 mm |
| Pads number | 104 |
| Pad height | 80 mm |
| Pad surface area | 9870.9 mm2 |
| Vibrations frequency 1 | 30 Hz |
| High nominal amplitude | 1.7 mm |
| High centrifugal force | 135 kN |
| Oscillation frequency 2 | 40 Hz |
| High nominal amplitude | 0.9 mm |
| High centrifugal force | 120 kN |
Operation
| Tyre | 14.9-24/6PR |
| Operating voltage | 12 V |
| Working weight | 7309.6 kg |
| Fuel Capacity | 150 l. |
| Maximum speed | 13 km/h |
Motor
| Manufacturer | Cummins |
| Model | QSB3.3 |
| Full power | 82 kW |
| Power measured at | 2400 rev / min |
| Cylinders number | 4 |
Images
Sizes
| 1. Overall length without blade | 4913 mm |
| 2. Between tyres width | 1880 mm |
| 3. Height to cab upper part | 2860 mm |
| 4. Wheelbase | 2500 mm |
| 5. Clearance | 375 mm |
Roller
| 6. Roller diameter | 1208 mm |