      Komatsu PC1100LC-6 vs. Caterpillar 385C L
      19 reasons to buy Komatsu PC1100LC-6:
      Sizes
      Clearance 990 mm and 890 mm 10 % more or 100 mm
      Counterweight ground clearance 1790 mm and 1580 mm 12 % more or 210 mm
      Width to outside of caterpillar track 4600 mm and 3500 mm 24 % more or 1100 mm
      Shovel
      Bucket initial volume 5 m3 and 3 m3 40 % more or 2 m3
      Operation
      Fuel Capacity 1360 l. and 1240 l. 9 % more or 120 l.
      Motor
      Displacement 23.2 l. and 18.1 l. 22 % more or 5.1 l.
      Full power 456 kW and 395.2 kW 13 % more or 60.8 kW
      Booms/sections features 3
      Maximum excavation depth 11590 mm and 8547 mm 26 % more or 3043 mm
      Maximum radius along ground level 17130 mm and 13808 mm 19 % more or 3322 mm
      Maximum loading height 9440 mm and 9232 mm 2 % more or 208 mm
      Maximum vertical wall digging depth 9480 mm and 5874 mm 38 % more or 3606 mm
      Booms/sections features 2
      Maximum radius along ground level 16000 mm and 12704 mm 21 % more or 3296 mm
      Maximum loading height 9000 mm and 8233 mm 9 % more or 767 mm
      Maximum vertical wall digging depth 8490 mm and 4917 mm 42 % more or 3573 mm
      Maximum excavation depth 10440 mm and 7615 mm 27 % more or 2825 mm
      Booms/sections features 1
      Maximum excavation depth 9350 mm and 7140 mm 24 % more or 2210 mm
      Maximum radius along ground level 15000 mm and 12281 mm 18 % more or 2719 mm
      Maximum loading height 8680 mm and 8059 mm 7 % more or 621 mm
      Maximum vertical wall digging depth 7610 mm and 4646 mm 39 % more or 2964 mm
      6 reasons to buy Caterpillar 385C L:
      Swing device
      Rotation speed 6.5 rev / min and 5.8 rev / min 11 % more or 0.7 rev
      Shovel
      Maximum bucket volume 5.4 m3 and 5 m3 7 % more or 0.4 m3
      Operation
      Hydraulic system fluid volume 995 l. and 670 l. 33 % more or 325 l.
      Hydraulic system overflow valve pressure 32000 kPa and 31371.1 kPa 2 % more or 628.9 kPa
      Hydraulic pump flow rate 980 l/min and 1588 l/min 38 % less or 608 l/min
      Carrier
      Maximum travel speed 4.4 km/h and 3.2 km/h 27 % more or 1.2 km/h
      Neutral reasons:
      Sizes
      Height to cab upper part 3855 mm and 3760 mm
      Rear platform swing radius 4870 mm and 4590 mm
      Caterpillar track length on ground level 5970 mm and 5120 mm
      Working weight 111000 kg and 84130 kg
      Motor
      Power measured at 1800 rev / min and 1800 rev / min
      Manufacturer Komatsu and Caterpillar
      Model SAA6D170E and C18 ACERT Technology
      Carrier
      Track width 3900 mm and 3510 mm
      Shoe dimensions 1000 mm and 750 mm
      Booms/sections features 3
      Unit load-transfer height 6990 mm and 4960 mm
      Unit load-transfer length 15840 mm and 14633 mm
      Maximum cut height 13910 mm and 13579 mm
      Booms/sections features 2
      Maximum cut height 13490 mm and 12679 mm
      Unit load-transfer height 6460 mm and 4942 mm
      Unit load-transfer length 16050 mm and 13474 mm
      Booms/sections features 1
      Unit load-transfer height 6040 mm and 4782 mm
      Unit load-transfer length 16020 mm and 13470 mm
      Maximum cut height 13400 mm and 12539 mm
      Images
      2. Width to outside of caterpillar track 4600 mm 2. Width to outside of caterpillar track 3500 mm
      4. Caterpillar track length on ground level 5970 mm 4. Caterpillar track length on ground level 5120 mm
      5. Clearance 990 mm 5. Clearance 890 mm
      7. Height to cab upper part 3855 mm 7. Height to cab upper part 3760 mm
      8. Rear platform swing radius 4870 mm 8. Rear platform swing radius 4590 mm
      15. Counterweight ground clearance 1790 mm 15. Counterweight ground clearance 1580 mm
      6. Track width 3900 mm 6. Track width 3510 mm
      14. Shoe dimensions 1000 mm 14. Shoe dimensions 750 mm
      10. Maximum loading height 9440 mm 10. Maximum loading height 11204 mm
      13. Maximum excavation depth 10440 mm 13. Maximum excavation depth 11551 mm
      11. Maximum radius along ground level 17130 mm 11. Maximum radius along ground level 17041 mm
      12. Maximum vertical wall digging depth 9480 mm 12. Maximum vertical wall digging depth 4646 mm
      1. Unit load-transfer length 15840 mm 1. Unit load-transfer length 13474 mm
      3. Unit load-transfer height 6990 mm 3. Unit load-transfer height 4942 mm
      9. Maximum cut height 13910 mm 9. Maximum cut height 12679 mm